Rodinný průvodce pomohl s komunikací

Jsme velmi malá rodina, takže když začala moje babička mít zdravotní problémy související s věkem, bylo jasné, že péče v rámci rodiny zůstane jen na mojí mamce a na mně. Jsem pracovně velmi vytížená a jezdím na služební cesty, a přestože bydlíme ve stejném městě, zajištění péče se zdálo být velmi obtížné. Nechtěly jsme dát výpověď, ale potřebovaly jsme zjistit možnosti a alternativy. Po několika dnech hledání informací na internetu, které nás dokonale vyčerpalo, jsme si připustily, že babička není jediná, kdo potřebuje pomoc. Jednou z mála firem nabízejících vše na jednom místě byl ADAMUS, kde jsme si objednaly rodinného průvodce. Průvodce nám pomohl nastavit systém pomoci, který je optimální pro všechny a díky kterému je o babičku postaráno. Také nám doporučil sezení u psychologa, který především mamince pomohl s komunikací ve vypjatých situacích, a dal návod, jak pracovat s babiččinou vzdorovitostí. Všechno šlo rychle a v klidu, za což jsem moc vděčná.

Andrea, 37 let

Workshop mi otevřel oči

Věděla jsem, že péče o maminku bude náročná, ale až po absolvování dvouhodinového workshopu Prevence obtížných situací jsem si uvědomila (a pěkně se vyděsila), na co vše jsem při pečování vůbec nepomyslela, co mě vůbec nenapadlo. Všichni víme, že péče je náročná, ale nikdo vám neřekne, kolik stojí peněz. Není to jen o úsilí a energii. Je to i o čase a financích. Díky workshopu jsem začala víc naslouchat tomu, co mi maminka mezi řádky sděluje. Bylo to neuvěřitelné. Došlo mi, jak málo znám její zvyky, a pochopila jsem, co si vlastně opravdu přeje. Teprve teď mám pocit, že jsem na péči připravená. Pokud se na ni dá vůbec připravit.

Kamila, 48 let

Rodinný průvodce vyřešil vše

Pracuji jako instrumentářka na sále. Když maminka doma upadla a musela na operaci, byla v takovém stavu, že vyžadovala 24hodinový dohled. Požádala jsem v té chvíli o návštěvu rodinného průvodce. Ten zjistil, jaká pobytová zařízení se u nás nacházejí a jaké jsou podmínky pro přijetí. Vyptal se na všechny důležité věci, vypracoval plusy a mínusy jednotlivých zařízení, mluvil s vedením těchto domovů a zjišťoval podmínky. Já bych tohle při své práci a péči o maminku nezvládla. Vybrali jsme nejvhodnější zařízení a vyřešili i financování, protože jsme na doporučení a se souhlasem maminky začali její byt pronajímat. Nechtěli jsme jí vzít pocit, že se bude mít kam vrátit, ale zároveň jsme potřebovali někde získat měsíční doplatek na pobytové služby v domově. Mamince se v domově líbí, pozvolna rehabilituje a já ji jezdím navštěvovat. Všichni mi říkají, že jsem měla štěstí, že jsem našla pro maminku tak rychle domov, ale pravda je taková, že hlavní zásluha patří rodinnému průvodci. Pomohl nám od A do Z.

Lucie, 52 let

Příspěvky díky rodinnému průvodci

Mám velké štětí, že mám stále oba rodiče. Tatínek ale musel minulý rok na několik operací, které se příliš nepodařily, a proto o něj teď moje maminka doma pečuje. Péče je bohužel náročná nejen fyzicky a psychicky, ale také finančně – postupem času nám začaly docházet peníze, rodiče žijí jen z důchodu. V nemocnici jsme dostali spoustu letáčků a formulářů a na doporučení kamaráda, který podobnou situaci řešil, jsme se rozhodli požádat o příspěvek na péči. Když jsem se o příspěvku informoval, všichni mě varovali, že to bude dlouho trvat a že nám příspěvek stejně nedají. Během hledání na internetu jsem narazil na ADAMUS a řekl jsem si, že rodičům zaplatím rodinného průvodce, který jim pomůže příspěvek na péči vyřídit. Osobně to považuji za nejlepší investici, pro kterou jsem se mohl rozhodnout. Získali jsme nejen příspěvek na péči, ale na doporučení rodinného průvodce jsme zažádali i o příspěvek na mobilitu, takže máme také na benzín a můžeme parkovat na místech pro invalidy.

Jaromír, 58 let

Péče – Podpora – Práce

Můj manžel měl před dvěma lety autonehodu, která ho dočasně připoutala na lůžko. Ze dne na den jsem na všechno zůstala sama. Na děti, na psa, na dům i na hypotéku. Moji rodiče mi velmi pomáhali a zdravotní stav mého muže se naštěstí pozvolna lepšil, ale i tak to pro mě nebylo jednoduché období. V zaměstnání mi první měsíc vyšli neuvěřitelně vstříc, mohla jsem si vzít volno, kdy jsem potřebovala, a také pracovat z domova, což bylo báječné, ale z dlouhodobého hlediska byl stav neudržitelný. Nechtěla jsem o práci přijít, byl to jediný zdroj příjmů, a tak jsem začala hledat řešení. V práci zrovna probíhal workshop Prevence obtížných situací, díky kterému jsem objevila ADAMUS. S rodinným průvodcem jsme nastavili nejvýhodnější plán dlouhodobé péče, který jsme pak několikrát upravovali podle toho, jak se u nás v rodině situace měnila. V tuto chvíli již nepotřebujeme žádnou pomoc ani péči, manžel je naštěstí už v pořádku a vše se vrátilo do starých kolejí, za což vděčím všem, kteří mi pomohli: své rodině, rodinnému průvodci a také svému zaměstnavateli, který mi vycházel vstříc.

Jana, 39 let

Raději trénuji paměť než tělo

Chodí za mnou docela dost lidí. Kromě rodiny, samozřejmě. Dvakrát týdně cvičím s fyzioterapeutkou a taky za mnou chodí trenéři paměti, kteří mi pomáhají s tím, co občas zapomenu nebo co mi už tak nejde. Nejvíc mě baví hrát vědomostní hry na počítači a luštit společně křížovky. Cvičím nerada, protože to někdy bolí, ale výsledky jsou znát, tak se na tu chvíli přemůžu. Všechny kamarádky v mém věku jsou již v domovech důchodců, protože to doma nezvládly. Ale já se pořád držím. I díky pomoci své rodiny a službám, které teď mám.

Zdeňka, 84 let